Skidstadioninformation tisdag den 13 januari.
Vi har i tidigare inlägg uppmanat till försiktighet vid åkning i våra natursnöspår. Detta med anledning av klent snödjup med genomslag, grus, sten, jord mm som kan förekomma i spåren.
Ovanstående information är fortfarande aktuell och vi passar även på att upplysa er alla om det arbete som försiggår vid A4´s gamla skjutbanor.
I området mellan betongbron över E14 och tunneln under 87:an anläggs en uppställningsplats för NATO-förband som passerar genom vårt område. Därför har vägen in till gamla skjutbanorna öppnats upp och plogats varvid grus och sten kommit fram.
Innan tunneln vid 87:an har det också plogats upp väg rakt över skidspåret och sten/grus förekommer även där.
Om någon har synpunkter- eller upptäcker brister på våra skidspår så skulle vi uppskatta om ni dokumenterar dessa med bilder och mailar oss. Ange även plats så noga det går.
Maila till: skidstadion@ostersund.se
Enligt väderprognos utlovas snöfall i morgon onsdag och med lite tur så får vi ner en rejäl mängd så arbetet med att få till framför allt natursnöpsåren kan fortskrida.
I morgon onsdag ska våra elektriker ut och laga kabelbrott så att belysningen i Odensalaspåret, Remonten samt på Ösk-slingan åter fungerar som den ska.
De kommer använda en traktorgrävare med korg för att utföra arbetet. Detta kommer medföra sönderkörda spår, men vi kommer att åtgärda dessa efter kommande snöfall. Personal kommer vara på plats under arbetet för att varna er som kan tänkas dyka upp.
Nu till helgen (17-18/1) arrangeras Östersundsspelen samt OPG Ski Marathon.
Arrangören hoppas på att kunna genomföra långloppet på tidigare nyttjade spår, d v s Skidstadion-Torråsenslingan-Skidstadion.
Vi kommer med mer information kring detta inom någon dag.
/PPÖSS
Skidstadioninformation fredag den 9 januari.
Nu i helgen (10-11/1) är det ungdomsevenemang i skidskytte här på skidstadion.
Stadionplatten och nyttjade tävlingsspår är därför stängd för icke tävlande lördag-söndag mellan klockan 07:00 och 15:00.
Efter senaste snöfallet så är vi nu ute i våra natursnöspår och gör det bästa av snön.
Det kommer fortfarande att vara partier/sträckor som inte är bra (genomslag, grus, kottar mm), så var uppmärksam och ta det försiktigt.
Nästa helg (17-18/1) är det åter igen tävlingar och då är de längdskidor som gäller.
Lördag den 17/1 är det Östersundsspelen och söndag 18/1 genomförs OPG Ski Marathon.
Mer info kring detta kommer under nästa vecka.
Vi har noterat att en del av er använt fel SWISH-nummer vid betalning av spårkort. En trolig orsak till detta kan vara att ni har lagt in SWISH-numret som favorit vilket sedan bytts till nytt.
Rätt nummer är: 123-696 40 27 (TF SWISH, ÖSD KMN)
Trevlig skidhelg,
/PPÖSS