Vill du jobba som röstmottagare under Riksdag-, kommun- och regionvalet 2026?
Valet pågår mellan den 26 augusti till och med den 13 september. Nu söker vi dig som vill jobba som röstmottagare och medverka till att valet genomförs på ett korrekt, tryggt och säkert sätt.

Var fjärde år är det allmänna val i Sverige, då väljer vi företrädare till: riksdagen, regionen och kommunen. Till riksdagen väljs ledamöter som tar beslut om nationell lagstiftning, statens budget och frågor som påverkar hela landet. Till regionen väljs politiker som ansvarar för viktiga samhällstjänster som sjukvård, tandvård och kollektivtrafik. Till kommunen väljs politiker som jobbar med det som händer nära dig i vardagen, som skolor, äldreomsorg, gator och parker. Alla tre val är till för att ge oss inflytande över hur samhället ska fungera på olika nivåer.
Nu söker vi dig som vill jobba som röstmottagare! Du kan antingen jobba under perioden för förtidsröstning, augusti till och med 13 september, eller på själva valdagen den 13 september. Du får så klart ersättning för ditt arbete.
Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera
