Vinnare av Östersunds kulturstipendium

Östersunds kommun delar varje år ut ett kulturstipendium som avser konstnärlig yrkesverk­samhet inom områdena bild och form, konst­hant­verk, musik, teater, dans, litteratur, film och foto. 

Årets stipendiater 2019

Sindri Runudde

Dansaren, koreografen och akrobaten Sindri Runudde tilldelas 40 000 kronor.

Motivering

Sindri Runudde tilldelas stipendiet för att under en period kunna arbeta med sitt projekt som har arbetsnamnet ”Kylie på fjället”. Ett koreografiskt och musikaliskt samarbete tillsammans med musikern Jens Comén. Föreställningen planeras ställa frågor om den biologiska manskroppens rörelse till musik, att den fria dansen inte behöver vara kopplad till en urban storstadsmiljö och hur skapas normer kring vem som förväntas dansa och inte?

Målet med arbetet är att på sikt färdigställa en helaftonsföreställning lämplig för turné.

Anneli Åsén och Susanne Kvarnlöf

Fotografen Anneli Åsén och journalisten samt fotografen Susanne Kvarnlöf tilldelas 30 000 kronor vardera till ett gemensamt konstprojekt.

Motivering:

Anneli Åsén och Susanne Kvarnlöf tilldelas stipendiet för att under en period kunna arbeta med ett gemensamt konstprojekt som har namnet ”Rota mi” (min rot på jämtska). Konstprojektet vill visa på för- och nackdelar att som kvinna växa upp i små byar i Jämtland, hur makt, kön, identitet och den urbana normen lever kvar.

Målet med det gemensamma projektet är att göra en utställning i Östersund.

Tidigare års stipendiater

Mottagare av Östersunds kulturstipendium:

År

Stipendiat

Yrkesverksamhet

2018

Ulla Granqvist

illustratör, konstnär

2017

Trio Quinta & Lena Moén; Karin Tegenborg Falkdalen

musik; litteratur

2016

Elin Olofsson och Theres K Adler

litteratur

2015

Emma Dahlqvist

textildesigner

2015

Henrik Ljusberg

konstnär

2014

Helene Gedda

illustratör

2014

Clara Bodén

filmare

2013

Linda Petersson

konstnär

2013

Martin Johansson

teater

2012

Anna Kråik

musiker

2012

Malin Nord

litteratur

2011

Fredrik Alverland

litteratur

2010

Maria Nilsson-Waller

dansare

2009

Karl-Otto Myrstad

konstnär

2009

Elin Viklund

silversmed

2008

Måd Demår

konstnär

2008

Cecilia Persson

teater

2008

Jens Ganman

litteratur

2007

Maria Flink

teater

2007

Robin Cochrane

musik

2006

Föreningen Loopfilm

film

2005

Hans Kvam

konstnär

2005

Kurt Skoog

filmare

2004

Ewa Carlsson

konstnär

2004

Jonas Karlsson

musiker

2004

Staffan Schönberg

konstnär

2003

Drejeriet

konst/konsthantverk

2003

Marina Jonsson

konst/konsthantverk

2002

Anna Erlandsson

filmare

2002

Nilla Eneroth, Storsjöhyttan

glas/konst

2002

Ulla Gustafsson, Storsjöhyttan

glas/konst

2002

Anna-Lena Rudolfsson, Storsjöhyttan

glas/konst

2001

Reinie Fjällström

sameslöjdare

2001

Marianne Gidén

formgivare

2001

Andrea Räder

litteratur/konst

2000

Popgruppen Soardy

musiker

2000

Lena Johnson

musiker

2000

Bengt Weilert

fotograf

1999

Odd Larsson

konstnär

1999

Carlo Nyberg

teater

1998

Rolf Karbelius

konstnär

1998

Lars Hörnfeldt

musiker

1997

Per Mårtensson

kompositör

1996

Ingrid Höglund

konstnär

1995

Monika Nordenström-Andersson

Cirkus Kul & Bus

1994

Aino Näslund

konstnär

1994

Kåre Henriksson

konstnär

1993

Lennart Ögren

sångare

1993

Monica Jonasson

cellist

1992

Stefan Levin, Östersund

gitarrist/kompositör

1992

Mari Vedin, Östersund

konstnär

1991

Multimediagruppen


1991

Harry Johansson

författare

1990

Carl-Olov Tronje, Östersund

konstnär

1990

Kajsa Boberg

poet

1989

Waldemar Swiergiel

musiker

Hjälpte informationen på sidan dig?
Sidan uppdaterad 2019-04-11