Publicerad 2026-08-04

Uppdatering v 32: Biogasmacken

Biogasmacken i Göviken är fortsatt stängd. Felsökning pågår och vi kan tyvärr inte ge någon prognos på hur länge macken kommer vara stängd.

Problemet är att den gas som produceras just nu inte uppfyller de kvalitetskrav som ställs för att för att kunna användas som fordonsbränsle. Något fungerar inte som det ska i anläggningen som uppgraderar gasen från reningsverket till fordonsgas.

Uppgraderingsanläggningen är mycket komplex och att göra någon typ av arbete i den innebär att vi måste hantera explosiva gaser med mycket högt tryck. Därför måste felsökningen göras med största möjliga säkerhet för personalen och det tar tid.

Vi har även tagit hjälp av entreprenörer i arbetet men eftersom det är semestertider så är det svårt att få hit personal.

Vi jobbar så snabbt vi kan med att lösa problemet och ber om tålamod från våra kunder.

Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera

Sidan uppdaterad 2026-08-04