Storbränna: Lågflygning med helikopter och mätsond
Med start måndag 22 juni startar lågflygningar med helikopter i Strömsunds-, Krokoms- och Östersunds kommun. I vår kommun flyger de i ett område väster om Storbränna.
Det är Bergslagen Metals AB som har tillstånd att göra geofysiska mätningar med helikopter. Det vill säga att de kartlägger marken med mätsond istället för att göra provborrningar efter eventuella mineraler.
Helikopter kommer att flyga längs paralella linjer inom mätområdet (märkt med svart linje på kartan) på 160 meters höjd med en mätsond som hänger cirka 60 meter under helikoptern.
Mätningarna kommer att pågå i cirka två till fyra veckor under dagtid. De börjar i de sex norra mätområdena först. Så till mätområdet utanför Storbränna (som är det sjunde) kommer de till sist.
Mätningen görs av Expert Geophysics Surveys Inc från Kanada.
För ytterligare information, kontakta:
Sandra Löfgren, GeoVista AB, 072-068 49 89
Hein Raat (svensktalande), Bergslagen Metals AB, +31 644 968 591
Werner Hilla, Expert Geophysics, +1 407 978 2955

Tips. Prenumerera på våra nyheter och servicemeddelanden så håller du koll på viktig information från Östersunds kommun. Börja prenumerera
