
Jari Hiltula är Miljöchef på Östersunds kommun. Han uppmanar medborgarna att fortsätta koka vattnet
- Nu har vi hittat höstacken och kan fokusera på att leta efter nålen. All kraft läggs nu på att hitta smittkällan, men fram till att parasiten är borta måste vattnet kokas. Det är en väldigt viktig uppmaning, säger Jari Hiltula.
Kommundirektör Bengt Marsh:
- Det är en allvarlig händelse men jag skulle inte vilja säga att vi befinner oss i en kris, vi har faktiskt tillgång till vatten, säger Bengt Marsh, Kommundirektör, Östersunds kommun.
På Östersunds sjukhus är det ingen större tillströmning av patienter.
- Det känns skönt att vi har hittat källan och nu kan vi börja jobba framåt, säger Micael Widerström, smittskyddsläkare vid Östersunds sjukhus. Sjukvårdsmässigt har det inte varit någon större anstormning, sammantaget har ett tiotal patienter varit inlagda på sjukhuset. Men det är relativt många som ringer och meddelar att de har besvär, senaste dygnet har 160 personer ring och majoriteten ringer från Östersunds kommun.
På kommunens hemsida www.ostersund.se
finns uppdaterad information och utfylligt med frågor och svar kring vattnet och parasiten cryptosporidium. Fortsatt rekommendation från Östersunds kommun är att man ska koka sitt vatten.